Search

Discover more

Žebrák and Točník

Startuje se z nádraží ve Zdicích, kde je příležitostně otevřeno muzeum Výtopna s exponáty historické železniční a silniční techniky. Modrá turistická značka vede po silnici a přes pole po zpevněné cestě do Knížkovic. Ještě ve vsi začíná stoupání do svahu Plešivce (495 m), které končí v sedle na rozcestí Hřeben, odkud se nabízí daleký výhled do kraje. Poté se zelenou značkou klesnete do údolí k rozcestí V Potocích, odkud vás žlutě značená zpevněná cesta povede pod Plešivcem po proudu Vraního potoka až do Hředlí.

Přejdete ves a začnete šlapat mezi poli a lesem na Zámecký vrch (452 m). Od něj se k jihozápadu táhne dlouhý úzký hřeben, na jehož konci se tyčí hrad Točník. Nechal ho postavit král Václav IV. po požáru, který v roce 1395 poškodil hrad Žebrák. O sto metrů výše tak vzniklo honosnější a pohodlnější sídlo, kde panovník nechal uložit také část královského pokladu. Hrad prošel renesanční přestavbou, ale za třicetileté války byl poničen a zpustl. S jeho zabezpečením a postupnou obnovou se začalo až ve dvacátých letech 20. století. Celý hradní areál si můžete projít sami, nebo s průvodcem.

Když sejdete pod příkrým skalnatým srázem, ocitnete se na zřícenině hradu Žebrák. O slávu předchůdce Točníku se zasloužil také Václav IV., který jej celý přestavěl. Starý a malý hrad ale nakonec potřebám krále nestačil. Osudným mu byl zmíněný požár a další v roce 1532. Poté zde dobrodruzi hledali Václavův poklad, což vedlo ke zborcení zdí starého paláce a hrad se stal zříceninou.

Od hradu vás modrá značka povede do obce Žebrák se zajímavým regionálním muzeem. Nadejdete dálnici a přes Chlustinu se po silnici dostanete do Praskoles. Pokud budete mít čas před odjezdem vlaku a počasí bude nakloněno, určitě si nenechte ujít návštěvu zdejšího přírodního koupaliště – biotopu.


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Beroun

: Zdice, railway station : Praskolesy, railway station : 17 : 6

Wednesday 19.1.
polojasno až zataženoday 1 / 5°Cnight -4 / 0°C
Thursday 20.1.
sněhové přeháňkyday 0 / 4°Cnight -3 / 1°C
Friday 21.1.
day / °Cnight / °C
 
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Contact

Central Bohemia Tourist Board

Husova 156/21, 110 00 Prague 1
M: +420 222 288 911
E: info@sccr.cz

 
load